Nordberg Karl XII tillhört konstnären Cederström
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARL XII. (NORDBERG, J. A.). (2). Konung Carl den XII:tes historia. I-II. Stockholm (P. Momma) 1740.
Medbundet i del II efter registret: Lohman: Mödosam åminnelse, öfwer... Carl then XII:tes... högst-ängsliga hädanfärd...1740, 4 s.
Folio (39x25,5 cm). (3), IV-XLIV, (1)-923, (1 blank), (2), (1)-708, (1)-151, (1 blank), (4) s. Konungens porträtt i kopparstick av E. Geringius, författarens porträtt i kopparstick av E. Geringius, 1 graverad plansch (enstaka fläckar), gravyrer. och träsnitt i texten.
Med konstnären Gustaf Cederströms namnteckning daterad 1877 och Wolrath Tham på titelbladet till del I.
Samtida skinnband, främre pärmar med Karl XII:s monogram i guldtryck, guldornerade ryggar med upphöjda bind och röda titeletiketter. 2 vol.
Publicerades även i en tysk (1745-52) och två franska (1742, 1748) upplagor.
Proveniens: Gustaf Olof Cederström (1845-1933), konstnär, historiemålare, mest känd för målningen Karl XII:s likfärd.
Banden något nötta, ryggar delvis skadade, sprickor i inre falsar, marmorerat papper (inre doblurer) skadat i del I, graverade porträtten något fläckade i marginal, text delvis fläckad, titelbladet med Gustaf Cederströms namnteckning och en till på titelbladet till del I.
331411
2015-10-01