André Lhote akvarell

André Lhote akvarell
André Lhote akvarell
André Lhote akvarell
André Lhote akvarell

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ANDRÉ LHOTE (Frankrike, 1885-1962), Landskap - Mirmande, signerad och daterad A. Lhote -36, Mirmande, akvarell, 38x58 cm
PROVENIENS: Löjtnant och sedemera kommendörkapten Gunvald Berger förvärvade denna målning vid ett flottbesök i medelhavet 1936. Därefter i arv i samma familj.

gulnad, något blekt

331643

2015-10-02