Pelle Swedlund kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

4 200 SEK

3 000 SEK

PELLE SWEDLUND (1865-1947),
Från Brügge, monogamsignerad och daterad PS 99,
olja på duk 32,5x38 cm
PROVENIENS: Den danske konstnären Ejnar Nielsen (1872-1956)
HISTORIA:
Pelle Swedlund fann sina stilideal i kontakt med den internationella symbolismen under åren i Paris
1892-95. Särskilt kom han att fängslas av tidens romantiska känslosamhet. I Brügge, som efter
Georges Rodenbachs 1892 utgivna roman Bruges-la-Morte blivit en modeort bland symbolistiska
författare och målare, fann han en för sitt temperament idealisk arbetsmiljö och utvecklade under 1890-talets sista år ett elegiskt stämningsmåleri i dova och mustiga toner. Flera av sina mest kända målningar utförde konstnären just i Brügge, som han besökte upprepade gånger, tidigast 1898-99. Yngve Berg har beskrivit hur Pelle Swedlund i denna stad målade "övergivna hus och små fridfulla
platser där en befolkning av skuggor sakta rörde sig under träd i gyllengrön skymning".I Sverige var jordmånen för Brüggeromantiken förberedd genom Olof Sager-Nelsons målningar från staden och när Pelle Swedlund 1899 ställde ut sina Brüggemotiv blev hansnabbt uppmärksammad.
Göteborgs konstmuseum förvärvade Det öde huset, Brügge och Nationalmuseum köpte Sommarkväll. Den nu aktuella målningen Från Brügge har ingått i den berömde danske symbolistiske konstnären Ejnar Nielsens samling.

332359

2015-10-05