Fotografier av Axel Malmström
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MALMSTRÖM, AXEL (1872-1945). Ca 40 fotografier i varierande format, de flesta stämplde på bakridan "Axel Malmström. Fotograf" medf varierande adress uppgifter. Några nötta eller med smårevor. Ca 1910-1940.I ny Linnkassett.
Med bilder fån bland annat bröllopet mellan prinsessan Ingrid av Sverige o. kronprins Fredrik av Danmark 1935 (8 st.), 1 bild från Junikravallerna 1917, ca 25 bilder med idrottsmotiv (bland annat från Stockholms stadion)
Medföljer boken Axel Malmström: Stockholm. Text och urval Thomas Millroth (1979).
Axel Malmström är kanske den mest kände reportage-fotografen med Stockholm som huvudsakligt arbetsområde från början av 1900-talet till ca 1940.
332421
2015-10-05