Fotografier av Axel Malmström

Fotografier av Axel Malmström
Fotografier av Axel Malmström
Fotografier av Axel Malmström
Fotografier av Axel Malmström
Fotografier av Axel Malmström
Fotografier av Axel Malmström
Fotografier av Axel Malmström
Fotografier av Axel Malmström
Fotografier av Axel Malmström
Fotografier av Axel Malmström

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

MALMSTRÖM, AXEL (1872-1945). Ca 40 fotografier i varierande format, de flesta stämplde på bakridan "Axel Malmström. Fotograf" medf varierande adress uppgifter. Några nötta eller med smårevor. Ca 1910-1940.I ny Linnkassett.

Med bilder fån bland annat bröllopet mellan prinsessan Ingrid av Sverige o. kronprins Fredrik av Danmark 1935 (8 st.), 1 bild från Junikravallerna 1917, ca 25 bilder med idrottsmotiv (bland annat från Stockholms stadion)
Medföljer boken Axel Malmström: Stockholm. Text och urval Thomas Millroth (1979).

Axel Malmström är kanske den mest kände reportage-fotografen med Stockholm som huvudsakligt arbetsområde från början av 1900-talet till ca 1940.

332421

2015-10-05