Intressant Upplandsbeskivning av Lars Salvius 1741
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
1 000 SEK
SALVIUS, LARS. Beskrifning öfver Sverige. I. Om Upland (allt som utkom). Stockholm (J. L. Horrns enka, af C. J. Röpke) 1741.
8:o. (20), (1)-370, (48, 1 blad saknas, ersatt av handskrift) s. Graverat titelblad (fläckat, lagning i inre marginal).
Senare (1900-tal) brunt hfrbd, rygg m. guldornerad o. blindpressad dekor, stänksnitt.
1 blad saknas i registret, ersatt av handskrift, titelblad något fläckat o. med lagning i inre marginal
332467
2015-10-07