Handskriven bok om 1643-års lagförslag

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HANDSKRIFT JURIDIK. Avskrift av lagförslag, troligen sent 1600-tal. Senare delen består av föreläsningsanteckningar skrivna av en annan hand. Ca 300 sidor, paginerade till och med sidan 225.
Senare band i halvpergament från 1900-talet med ryggtitel "1643-års lagförslag".

Delvis fläckad, mest i marginalen, större fläckar i början med några skador, några lagade hörn. Något nött band.

332615

2015-10-06