Handskriven bok om 1643-års lagförslag
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANDSKRIFT JURIDIK. Avskrift av lagförslag, troligen sent 1600-tal. Senare delen består av föreläsningsanteckningar skrivna av en annan hand. Ca 300 sidor, paginerade till och med sidan 225.
Senare band i halvpergament från 1900-talet med ryggtitel "1643-års lagförslag".
Delvis fläckad, mest i marginalen, större fläckar i början med några skador, några lagade hörn. Något nött band.
332615
2015-10-06