Värvningsbrev

Värvningsbrev
Värvningsbrev

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

800 SEK

VÄRVNINGBREV, "Konungens andra Lif-gardes capitulation", daterad 1839, för Johannes Larsson född 1812 som "..låtit frivilligt och utan tvång värfva sig och blivit antagen såsom Gardist vid Öfverste Löjtnanten och Riddaren Rudbecks Compagnie..." Andra Livgardet,
undertecknat av major Fried. (?) af Klercker samt vittnen. mått 34x20 cm
PROVENIENS: Generallöjtnant och försvarsattaché Fale Faleson Burman (1903-1973)

332904

2015-10-08