Gustav III signerad handling 1787

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUSTAV III (1746-1792). Egenhändigt undertecknad skrivelse till Ferdinand. Daterad den 14 september 1787, omfattar 2 s. i folio (ca 36,5x22,5 cm) och adressida. Med papperssigill. Skrivet på latin och undertecknat Gustavus.
Kontrasignerad av C. F. Fredenheim.

Ferdinand IV av Bourbon (1751-1825), kung av Neapel 1788-1825.

Vikt, några smårevor och hål, viss pappersförlust av adressidan. Några moderna blyertanteckningar i marginalerna.

332911

2015-10-07