Kryddburkar flintgods
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KRYDDBURKAR, 11 st, flintgods, 1900-talets första hälft, blå dekor med motiv av körsbärsblommor och körsbär, märkta Import, text: Potatismjöl, Socker, Havregryn, Katrinplommon, Risgryn, Vitpeppar, Nejlikor, Ingefära, Kanel, Kryddpeppar, Kardemumma, höjd ca 13-20 cm
Ett lock med spricka, ett lock med nagg, en liten burk med spricka vid baksidan
333194
2015-10-10