Kryddburkar flintgods

Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KRYDDBURKAR, 11 st, flintgods, 1900-talets första hälft, blå dekor med motiv av körsbärsblommor och körsbär, märkta Import, text: Potatismjöl, Socker, Havregryn, Katrinplommon, Risgryn, Vitpeppar, Nejlikor, Ingefära, Kanel, Kryddpeppar, Kardemumma, höjd ca 13-20 cm

Ett lock med spricka, ett lock med nagg, en liten burk med spricka vid baksidan

333194

2015-10-10