Lisa Larson förlaga till Dora
Klubbat för:
36 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LISA LARSON, figurin, förlaga till "Dora", delvis glaserat stengods, signerad och daterad med studiohand samt Lisa L. 57, höjd ca 27 cm,
Historik: Figurinen "Dora" ingår i serien ABC-flickorna vilka kom i produktion på 1950-talet. De fylliga flickorna utmärkte sig som kontrast till tidens rådande kroppsliga kvinnoideal och vann popularitet i de breda folklagren.
333216
2015-10-10