Lisa Larson förlaga till Dora

Lisa Larson förlaga till Dora
Lisa Larson förlaga till Dora
Lisa Larson förlaga till Dora
Lisa Larson förlaga till Dora
Lisa Larson förlaga till Dora
Lisa Larson förlaga till Dora
Lisa Larson förlaga till Dora
Lisa Larson förlaga till Dora
Lisa Larson förlaga till Dora
Lisa Larson förlaga till Dora

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LISA LARSON, figurin, förlaga till "Dora", delvis glaserat stengods, signerad och daterad med studiohand samt Lisa L. 57, höjd ca 27 cm,

Historik: Figurinen "Dora" ingår i serien ABC-flickorna vilka kom i produktion på 1950-talet. De fylliga flickorna utmärkte sig som kontrast till tidens rådande kroppsliga kvinnoideal och vann popularitet i de breda folklagren.

333216

2015-10-10