Käthe Kruse flickdocka

Käthe Kruse flickdocka
Käthe Kruse flickdocka
Käthe Kruse flickdocka
Käthe Kruse flickdocka
Käthe Kruse flickdocka
Käthe Kruse flickdocka

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KÄTHE KRUSE FLICKDOCKA, omkring 1920-tal, helt i formpressat stoppat tyg, otydligt märkt under vänster fot målade anletsdrag, tummarna sydda var för sig, femdelad kropp med breda höfter, längd ca 43 cm

Delvis ommålad, näsan med kraftiga skador, slitage

333220

2015-10-10