Sabel
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL, svensk, 1800-talets slut, för jägmästare, böjd eneggad klinga, förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt dekorerad med Oscar II:s namnchiffer, läderklädd stålbalja med tre förgyllda mässingsbeslag dekorerade med växter och jaktmotiv, längd 88 cm, portepé
balja med slitage, omslipad klinga
333358
2015-10-08