Sabel
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SABEL, för husarofficer, omkring 1800, svagt böjd klinga, delvis blånerad med graverad och förgylld dekor, ryggen märkt med kyrilliska bokstäver SOLINGE, förgyllt mässingsfäste med lejonkappa, en styrskena med graverat "A", mässingsbalja med genombruten dekor, längd 101 cm
Balja med slitage
333410
2015-10-08