Sabel

Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SABEL, för husarofficer, omkring 1800, svagt böjd klinga, delvis blånerad med graverad och förgylld dekor, ryggen märkt med kyrilliska bokstäver SOLINGE, förgyllt mässingsfäste med lejonkappa, en styrskena med graverat "A", mässingsbalja med genombruten dekor, längd 101 cm

Balja med slitage

333410

2015-10-08