Flintlåspistol
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, preussisk, 1700-tal, (m/1742?), låset märkt POTZDAM MAGAZ samt S et D (Splitgeber & Daum), tumplåt med Fredriks krönta monogram, beslag i mässing, längd 53 cm
Stockskador, kolvring saknas, skador
333575
2015-10-08