Vängåvan till Hjalmar Söderbergs 50-årsdag 1919

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VÄNGÅVAN till Hjalmar Söderbergs 50-årsdag den 2 juli 1919. Red. C. G. Laurin. 1919.
4:o. Träsnitt S. Bergström, litografier A. Engström - Y. Berg, torrnålsetsning T. Schonberg - A. Fridell, samtliga signerade, etsning C. Larsson (alla), inklistrade kolorerade planscher o.a. illustrationer.

Blått skinnband, guldornerad rygg med upphöjda bind, övre guldsnitt, i övrigt oskuren. (Östermalms bokbinderi, Stockholm). Privattryck i 300 nr. ex., detta nr 92.

Delvis nött och något skadat band.

333926

2015-10-14