Ture Sellman Stockholm Utö
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
TURE SELLMAN (1888-1968) 4 st bilder: "Stockholm Winter night", Stockholm Old town", "The old stone cottage, Utö", "The barns, Utö", 1900-tal, signerade och dedikerade,
48x39 resp 39x48 cm
HISTORIA: Ture Sellmanvar en svensk arkitekt och fotograf.
Efter studentexamen i Västerås 1909 studerade Sellman vid Kungliga tekniska högskolan där han avlade examen 1914. Han anställde därefter hos Lars Israel Wahlman och Carl Bergsten och arbetade senare med ingenjör Edvard Keller på Industribyggnadsbyrån innan han 1917 öppnade eget arkitektkontor. Han var mycket produktiv och står bakom 70-talet byggnader i Stockholmsområdet - i huvudsak bostadshus men han uppmärksammades även tidigt för sina industribyggnader. Han var sekreterare i Fotografiska Föreningen 1914-1918. 1931 startade han Sellman-film som blev betydande inom färgfotografien. Inom fotografiet var han även föredragshållare, kritiker och skribent för Nordisk Tidskrift för Fotografi,
oramade
Fläckar, smärre kantskador
334160
2015-10-14