Herman Neujd, jardinjär, Gustavsberg 1904
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERMAN NEUJD (1872-1931), jardinjär, Gustavsberg 1904, flintgods, reliefdekor av kvinnoansikte, signerad Gustavsberg 1904 NEUJD, bredd 46x46 cm, höjd 15,5 cm
HISTORIK: Herman Neujd var keramiker, skulptör och stafflimålare. Han var anställd som konstnärlig medarbetare vid Gustavsbergs Porslinsfabrik mellan 1897-1906. Neujd framträdde första gången offentligt på Stockholmsutställningen 1897 med fransk-inspirerat konstgods
Slitage, krackeleringar, nagg
334168
2015-10-17