Herman Neujd, jardinjär, Gustavsberg 1904

Klubbat för:

1 300 SEK

2 000 SEK

HERMAN NEUJD (1872-1931), jardinjär, Gustavsberg 1904, flintgods, reliefdekor av kvinnoansikte, signerad Gustavsberg 1904 NEUJD, bredd 46x46 cm, höjd 15,5 cm
HISTORIK: Herman Neujd var keramiker, skulptör och stafflimålare. Han var anställd som konstnärlig medarbetare vid Gustavsbergs Porslinsfabrik mellan 1897-1906. Neujd framträdde första gången offentligt på Stockholmsutställningen 1897 med fransk-inspirerat konstgods

Slitage, krackeleringar, nagg

334168

2015-10-17