Nattkärl Kina 1800-tal

Nattkärl Kina 1800-tal
Nattkärl Kina 1800-tal
Nattkärl Kina 1800-tal
Nattkärl Kina 1800-tal
Nattkärl Kina 1800-tal
Nattkärl Kina 1800-tal
Nattkärl Kina 1800-tal
Nattkärl Kina 1800-tal

Klubbat för:

4 200 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

NATTKÄRL, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i emaljfärger, figurscener föreställande drakar i jakt efter den brinnande pärlan, diameter ca 24 cm.
Enligt uppgift skall kärlet ha tillhört kung Gustav V

Kuntoraportti

Smärre nagg

334470

Päivämäärä:

2015-10-16