Nattkärl Kina 1800-tal
Klubbat för:
4 200 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
NATTKÄRL, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i emaljfärger, figurscener föreställande drakar i jakt efter den brinnande pärlan, diameter ca 24 cm.
Enligt uppgift skall kärlet ha tillhört kung Gustav V
Kuntoraportti
Smärre nagg
334470
Päivämäärä:
2015-10-16