Om latinska poeter Geneve 1602
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN CORYLANDERS EXEMPLAR. Auctores latinae lingvae in unum redacti corpus... Geneve (J. Chouët) 1602.
4to (24x17 cm). (8, s. 8 blank), 1294 (i.e. 1910) kolumner, (74 s. Index), (1 blankt blad), 105 (i.e. 80) kolumner (Liber glossarum). Titelblad med träsnittsram (något veckad och småfläckad, förstärkning på baksidan).
Senare skinnband (1700-tal), nött, pärm delvis lös, ryggen med skador, fläckar. Text delvis solkad och med småfläckar, något veckade blad.
Trycktes första gången 1585.
Med Johan Corylanders namnteckning på titelbladet, Anders Malmströms namnteckning daterad 1893 på pärmens insida och anteckningar på försättsbladet som delvis är loss.
Johan Corylander, född 1707 i Styrstads prästgård, död 2 februari 1775, var en svensk bibliotekarie.
Corylander blev filosofie magister och därefter 1734 förordnad till docent i filosofi vid Lunds universitet. Han blev bibliotekarie vid samma universitet 1745. Corylander prästvigdes 1751 och upphöjdes till teologie doktor samma år, samt kyrkoherde i Jämshög och Näsum 1766. Han var en skicklig latinpoet. Mest känd är han för sin värdefulla Berättelse om Lunds domkyrka (tillägnad drottning Lovisa Ulrika 1754, och utgiven av Martin Weibull 1884). (Wikipedia).
Se text
334528
2015-10-15