Prakturna Meissen
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MEISSEN, prakturna, omkring 1900, med förgylld bronsmontering, polykrom dekor av figurscener, buketter och ströblommor, locket krönt av figurin, höjd ca 48, diameter exklusive hänklar, 37 cm
Figurinen saknar girland, omonterade hänklar medföljer, lockets invändiga ring med nagg
334821
2015-10-16