Kandelabrar empirestil
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, 1800-talets slut, empirestil, för 5 ljus vardera, brons, delvis förgylld, krönt av segergudinnan Viktoria stående på ett klot bärande kandelaber, höjd ca 55 cm
7 ljusmanschetter saknas, ngt sneda o ostadiga, ljuspiporna med bucklor, en ljuspip amed bristningar, smärre ytslitage
334973
2015-10-17