4 sjökort 1800-talets mitt i rullar

Klubbat för:

2 200 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

SJÖKORT, KARTOR, 5 litograferade kartor, ca 1850-60-tal, bl.a. Imray, The North Sea, Kanalen (Engelska kanalen), Chart of the St. Georges channel, Hobbs, A chart of the Atlantic or Western ocean, A gerneral chart of the South Atlantic ocean
samtliga uppfodrade på blå väv och rullade, några med träpinne, varierande mått, mestadels stora
Enligt uppgift förmodligen kvarlåtenskap efter sjökapten i Västervik.

Kuntoraportti

Skador, vissa itu, fläckar, revor, 1 halv karta

335445

Päivämäärä:

2015-10-18