Dalin Argus och Tessin om uppfostran
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER (2). (DALIN, OLOF VON). Den swenske Argus, utgifwen arktals, et om weckan, åren 1733 och 1734. Nu andra gången uplagd, öfwersedd och förbättrad. (Stockholm L. L. Grefing) 1754.
8:o. Samtida skinnband.
Första upplagan utkom 1732-34. +
TESSIN, CARL GUSTAF. En gammal mans bref, til en ung prints. I-II. Stockholm (L. Salvius) 1756.
8:o. 5 grav. vign., varav 2 sign. J. Rehn, 1 osign. grav. vign. i texten (alla).
Samtida hfrbd.
Tessin med fläckar och vissa skador, anteckningar. Dalin något fuktfläckad i slutet.
335825
2015-10-20