Dalin Argus och Tessin om uppfostran

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BÖCKER (2). (DALIN, OLOF VON). Den swenske Argus, utgifwen arktals, et om weckan, åren 1733 och 1734. Nu andra gången uplagd, öfwersedd och förbättrad. (Stockholm L. L. Grefing) 1754.
8:o. Samtida skinnband.
Första upplagan utkom 1732-34. +

TESSIN, CARL GUSTAF. En gammal mans bref, til en ung prints. I-II. Stockholm (L. Salvius) 1756.
8:o. 5 grav. vign., varav 2 sign. J. Rehn, 1 osign. grav. vign. i texten (alla).
Samtida hfrbd.

Tessin med fläckar och vissa skador, anteckningar. Dalin något fuktfläckad i slutet.

335825

2015-10-20