Alf Wallander Rörstrand matservis

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SERVIS, 9+1 dlr, "Iris", Alf Wallander, Rörstrand, 1900-talets början, dekor av liljor i underglasyrfärgerna blått, rosa och grönt, signerade Rörstrand, bestående av: uppläggningsfat, 9 assietter, diameter ca 17-34,5 cm, en assiett medföljer

Tllverkningsdefekt/uppläggningsfat med små svarta punkter under glasyren

336767

2015-10-24