Doucai dishes (OrientalSelected)
2015-11-01
337223
| Klubbat belopp | 3 200 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
A PAIR OF DOUCAI DISHES, decorated with flowers, Chenghua mark, 19th/20th century, diameter c. 8 cm
SKÅLFAT, 1 par, porslin, Kina, 1800/1900-tal, dekor i doucai med motiv av blommor, bär Chenghuas märke, diameter ca 8 cm
Minor nicks to rim
Smärre nagg vid brätte