Jan Lundgren vas

Jan Lundgren vas
Jan Lundgren vas
Jan Lundgren vas
Jan Lundgren vas
Jan Lundgren vas
Jan Lundgren vas

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

JAN LUNDGREN, vas, sterlingsilver, höjd ca 26,5 cm, vikt ca 880 g

Biografi: Silversmed Jan Lundgren, född 1934. Han studerade på Konstfackskolan 1953. Egen verkstad sedan 1959 i Stockholm. Han har deltagit i ett flertal internationella utställningar i Bryssel 1965, Världsutställningen i Montreal 1967 och Craft Centre, London, 1969.
Offentlig utsmyckning: Kyrksilver till Hagalunds kyrka.
Representerad: i Nationalmuseum i Stockholm, Norrköpings museum och i Trondheim.
(Lexikonett Amanda)

Repor, bucklor

337358

2015-10-31