A Famille Rose Bowl (OrientalSelected)
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
A FAMILLE ROSE BOWL, interior decorated with flowers, exterior decorated with landscapes and iron red bats, Qianlong (1736-95), height c. 9.5 diameter c. 28 cm
SKÅL, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i famille rose med motiv av trädgård samt blommor och flassermöss, höjd ca 9,5 diameter ca 28 cm
Repair to rim, later mark to base Lagning vid kant, senare tuschmärkning i botten
337361
2015-11-01