Eva Jancke-Björk, urna
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EVA JANCKE-BJÖRK, urna med lock, lergods, Bobergs Fajansfabrik, Bo Fajans, krackelyrglasyr, reliefdekor i form av stjärnor och sjögräs, djupstämplad "Bo Fajans Gefle, Made in Sweden", märkt "B.130/GK-18", höjd ca 27 cm
Urna med grön krackelyrglasyr och ornamental dekor. Eva Jancke-Björk för Bobergs Fajansfabrik, Bo Fajans.
Krackelyr i dekoren
337564
2015-10-27