John Kandell "Solitär" karmstolar 1 par Källemo
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHN KANDELL, karmstolar, 1 par, "Solitär", Källemo, formgivna 1986, rödbetsad bok, sitsarna klädda i koskinn, höjd 89 cm
LITTERATUR: Jämför Gunilla Lundahl, John Kandell, Balanskonstnär, Solitär, Rävröd, Rastersförlag, 1992
Proveniens: Svenska Uppfinnarföreningen
Smärre slitage
337579
2015-10-27