John Kandell "Solitär" karmstolar 1 par Källemo

John Kandell
John Kandell
John Kandell
John Kandell
John Kandell
John Kandell
John Kandell
John Kandell

Klubbat för:

9 400 SEK

6 000 SEK

JOHN KANDELL, karmstolar, 1 par, "Solitär", Källemo, formgivna 1986, rödbetsad bok, sitsarna klädda i koskinn, höjd 89 cm
LITTERATUR: Jämför Gunilla Lundahl, John Kandell, Balanskonstnär, Solitär, Rävröd, Rastersförlag, 1992
Proveniens: Svenska Uppfinnarföreningen

Smärre slitage

337579

2015-10-27