Bägare silver Stockholm 1754
Klubbat för:
8 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LORENS STABEUS, bägare, silver, Stockholm 1754, överstämplad av Johan Wilhelm Zimmerman, verksam i Stockholm 1785-1804, godronnerad, utsvängd fot, runt mynningen stansad bård, delvis förgylld, vid mynningskanten graverade initialer, höjd 16,5 cm, vikt ca 360 g
fotkanten med litet hack
337589
2015-11-15