Bägare silver Stockholm 1754

Bägare silver Stockholm 1754
Bägare silver Stockholm 1754
Bägare silver Stockholm 1754
Bägare silver Stockholm 1754
Bägare silver Stockholm 1754
Bägare silver Stockholm 1754
Bägare silver Stockholm 1754
Bägare silver Stockholm 1754
Bägare silver Stockholm 1754
Bägare silver Stockholm 1754

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LORENS STABEUS, bägare, silver, Stockholm 1754, överstämplad av Johan Wilhelm Zimmerman, verksam i Stockholm 1785-1804, godronnerad, utsvängd fot, runt mynningen stansad bård, delvis förgylld, vid mynningskanten graverade initialer, höjd 16,5 cm, vikt ca 360 g

fotkanten med litet hack

337589

2015-11-15