Bengt Lindström, Miroir pour Shakespeare

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), "Miroir pour Shakespeare", mapp med 6 st carborundumetsningar, 1980, bladen signerade Lindström och numrerade 41/80, mappmått 80 x 59, bladmått 76 x 56

Proveniens: Gåva från konstnärer till dåvarande chefen för operan i Stockholm Lars af Malmborg. Medföljer portfolio med adressatens namn och adress handskrivet av Bengt Lindström

337740

2015-10-28