Pacual di Bianco

Pacual di Bianco
Pacual di Bianco
Pacual di Bianco
Pacual di Bianco
Pacual di Bianco
Pacual di Bianco

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

PASCUAL DI BIANCO (Argentina/Sverige, 1930-1978), (3)
Porträtt, signerad och daterad Di Bianco, blyerts samt krita på papper, 38x43, 38x46x2 cm, oramade
PROVENIENS: Inger Di Bianco - konstnärens hustru

Under åren 1959-1968 arbetade en grupp konstnärer i en revolutionär anda i Argentina under det gemensamma manifestet Movimiento Espartaco (spartakusrörelsen). Konstnärernas gemensamma strävan var att hitta en egen nationell estetik skildrad ur arbetarklassens perspektiv. Den här konsten präglas av en växling mellan dovt lidande och upproriskt uppvaknande, av makt och monumentalitet, dova jordfärgskalor och en osviklig balansgång längs gränsen till stilisering. I en tid av politisk instabilitet var gruppens vänsterorienterade engagemang explosivt och ledde till att Pascual Di Bianco (1930-1978) och Ricardo Carpani (1930-1997) lämnade gruppen och senare även landet för liv i exil. Båda konstnärerna hamnade i Sverige.
.
Den latinamerikanska revolutionära konsten handlade om att hitta egna nationella uttryck som beskrev den egna kulturella, geografiska, språkliga och historiska kontexten. Man uppfattade det klassiska stafflimåleriet som elitistiskt och utmanade denna tradition med mer offentliga uttryck såsom väggmålningar, politiska konferenser och utställningar. Konsten blev ett redskap i den politiska kampen och bilderna användes på pamfletter, affischer och offentliga väggmålningar. Pascual Di Bianco och Ricardo Carpani blev snart måltavlor för politiska antagonister och de flydde Argentina. 1964 reste de till Stockholm för att ställa ut på nyöppnade Galleri Latina i Stockholm och de kom för att stanna. I Sverige kunde de fortsätta utveckla sina konstnärskap och parallellt med utställningar i utlandet och i Sverige arbetade Di Bianco som dekormålare. Bland annat var han med och skapade dekoren för Ingmar Bergmans film Trollflöjten, 1973. Carpani återvände till Argentina 1984 och när han gick ur tiden 1997 räknades han som en av de stora konstnärerna ur sin generation.

Smärre hanteringsveck

337790

2015-10-30