A Cup with Saucer (OrientalSelected)
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
A CUP WITH SAUCER, enamelled, gilt and iron red with the coat of arms of the Swedish family Hamilton, Qianlong (1736-95), cup height c. 4.5 cm saucer diameter c. 14 cm
KOPP med fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i emaljfärger, förgyllning och järnoxidrött med släkten Hamiltons vapen, koppens höjd ca 4,5 cm fatets diameter ca 14 cm
Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.
Saucer with damages, repairs Fatet med skador/lagningar
337982
2015-12-01