Golvur George III med spelverk
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GOLVUR, George III, urtavla i mässing med graverad dekor, kvartslag, månfas, sekundvisare, datum och spelverk, spelverk med åtta klockor och en stor klangklocka, repetition, fodral fanérat med mahogny på stomme av ek, front med dekor av bl a växtornamentik, urna och festong, klockhuvud med uppsvängt krön med dekor av tre stycken mässingsklot, hörn med kolonner med dekor av mässing, kortsidor med mässingsgaller,
tre lod, pendel, höjd 256 cm
Smärre skador och lagningar, fanérlagningar
338305
2015-11-05