Golvur George III med spelverk

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

GOLVUR, George III, urtavla i mässing med graverad dekor, kvartslag, månfas, sekundvisare, datum och spelverk, spelverk med åtta klockor och en stor klangklocka, repetition, fodral fanérat med mahogny på stomme av ek, front med dekor av bl a växtornamentik, urna och festong, klockhuvud med uppsvängt krön med dekor av tre stycken mässingsklot, hörn med kolonner med dekor av mässing, kortsidor med mässingsgaller,
tre lod, pendel, höjd 256 cm

Smärre skador och lagningar, fanérlagningar

338305

2015-11-05