Bordspendyl sengustaviansk

Bordspendyl sengustaviansk
Bordspendyl sengustaviansk
Bordspendyl sengustaviansk
Bordspendyl sengustaviansk
Bordspendyl sengustaviansk
Bordspendyl sengustaviansk
Bordspendyl sengustaviansk
Bordspendyl sengustaviansk
Bordspendyl sengustaviansk
Bordspendyl sengustaviansk
Bordspendyl sengustaviansk
Bordspendyl sengustaviansk

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

BORDSPENDYL, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad Gustaf Undén (urfabrikör i Stockholm 1800-1829), matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, i form av moriansk matros lutad mot bomullsbal, med attribut för sjöfart och handel, sockeln med motiv av puttis som lastar och lossar ett fartyg, avfasade hörn med dekorer av vågskålar respektive fjäderpenna och måttstock i bandrosett, fötter i form av tunnor, höjd 36, 29 x 10 cm
LITTERATUR: Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, jämför snarlik pendyl signerad Michel, Paris 1808, sidan 381
Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, jämför närmast identisk pendyl signerad Gustaf Undén, sidan 45

Emaljnagg, dekorkompletteringar

338534

2015-10-31