Astri och Evert Taube dikt+serigrafi

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

EVERT TAUBE (1890-1976): "Sjösala äng...", egenhändigt skriven och undertecknad dikt, textförlaga till serigrafi av Astri Bergman-Taube, signerad Astri Bergman-Taube, serigrafi, bladmått 47x63 cm, "Sjösala äng - och se så många blommor som sedan slagit ut på ängen, gullviva, mandelblom, kattfot och blå viol! Evert Taube"

PROVENIENS: H.Bergstens Konstförlag AB, Hans Bergsten

Oramad, med dedikation

338616

2015-10-31