Lacquer box Meiji (OrientalSelected)
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
A LACQUER CABINET, decorated with pigeons, pine tree and peacocks, partly gilt and with mother of pearl inlays, handles and decor in metal, Japan, late 19th century, Meiji (1868-1912), height c. 38 cm, 36.5 x 19.5 cm
SKÅP, lackarbete, Japan, 1800-talets senare del, Meiji (1868-1912), dekor med motiv av duvor, tall och påfåglar, delvis förgyllt och med inläggningar i pärlemor, beslag och handtag i metall, höjd ca 38, 36,5 x 19,5 cm
Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.
339109
2015-12-01