Spegel stockholmsarbete Jonas Frisk
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i empire, Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), signerad J Frisk samt Stockholms hallstämpel, träskuren dekor, bly och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med figurscen, ornamentik, kvicksilverfolierade glas, höjd 162 x 81 cm
339179
2015-11-02