Spegel stockholmsarbete Jonas Frisk

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i empire, Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), signerad J Frisk samt Stockholms hallstämpel, träskuren dekor, bly och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med figurscen, ornamentik, kvicksilverfolierade glas, höjd 162 x 81 cm

339179

2015-11-02