Bordsur Frankrike empire
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSUR, Ridel, Paris, Frankrike, empire, 1800-talets första hälft, parian och förgylld mässing, emaljerad urtavla med arabiska siffror märkt Ridel à Paris, föreställande vilande skönhet med putto omgiven av druvor, bas med meanderbård och fleuroner, höjd ca 32, 32 x 17 cm
Skador, putto saknar fingrar, urtavla med nagg
339248
2015-11-03