A Part Service (OrientalSelected)

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

A COFFEE AND TEA PART SERVICE, gilt with monogram PU, sculpted decor with foliage, comprising: 12 teacups with plates (one extra cup), teapot with cover, coffeepot with cover, milk jug, sugar basin with cover, dish, bowl with stand, Jiaqing period (1796-1821), coffepot height c. 24 cm
KAFFE- och TESERVIS, 18 dlr, porslin, Kina, omkring 1800, Jiaqing (1796-1821), förgylld dekor med monogram PU, skulpterad dekor med motiv av växtornament, bestående av: 12 tekoppar med fat (extrakopp medföljer), kaffekanna, tekanna, mjölkkanna, sockerskål med lock, skål med fat, skålfat, kaffekannans höjd ca 24 cm

Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.

Cracks, nicks, wear Sprickor, nagg, slitage

339386

2015-12-01