A Set of Famille Rose Plates (OrientalSelected)
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
A SET OF EIGHT SMALL PLATES, PLATE, famille rose, decorated with flowers, the plate with relief and decor with pomegranates, Qianlong (1736-95), diameter c. 17 cm
ASSIETTER, 8 st, TALLRIK, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i famille rose med motiv av blommor, tallriken med reliefdekor samt dekor med motiv av granatäpplen, diameter ca 17 cm
Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.
Retouches, repairs Retuscher och lagningar
339431
2015-12-01