A Set of Famille Rose Plates (OrientalSelected)

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

A SET OF EIGHT SMALL PLATES, PLATE, famille rose, decorated with flowers, the plate with relief and decor with pomegranates, Qianlong (1736-95), diameter c. 17 cm
ASSIETTER, 8 st, TALLRIK, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i famille rose med motiv av blommor, tallriken med reliefdekor samt dekor med motiv av granatäpplen, diameter ca 17 cm

Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.

Retouches, repairs Retuscher och lagningar

339431

2015-12-01