Svea Nyman oljemålning

Svea Nyman oljemålning
Svea Nyman oljemålning
Svea Nyman oljemålning
Svea Nyman oljemålning

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVEA NYMAN (1902-1986): Stilleben, signerad S.Nyman, olja på duk, 49x59 cm, HISTORIK:
Svea Nyman föddes i Stockholm 1902. Hon fick sin utbildning på Gerlesborgsskolan och via kurser på Konstakademien. Hennes motivkrets var framför allt stilleben. I sin naiva utformning äger de en ovanlig täthet som ofta skapar ett intryck av monumentalitet. Den självklara enkelhet och skärpa med vilken hon fångar sina motiv gör henne unik inom den svenska naivistiska traditionen.
Representerad: Moderna Museet i Stockholm samt på museerna i Västerås och Linköping.

340023

2015-11-06