Golvur 1800-tal
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVUR, 1800-tal, urtavlan märkt Eric Pehrs Jon Mora, grönmålat fodral med rosa/röda lister och polykrom dekor av blommor, bär dateringen 1823, höjd ca 220 cm, nyckel, pendel och lod finns
Delvis senare bemålning, retuscher, lackad färgbortfall, skador, sprickor, slitage
340143
2015-11-06