Spegel med konsolbord

Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord

Klubbat för:

11 000 SEK

Schätzwert

15 000 SEK

Beschreibung

JOHAN MARTIN BERG, spegel med konsollbord, empire, Göteborg, 1800-talets första hälft, fanérad i mahogny, förgylld och bronserad, etikettmärkt Joh Mart Berg Spegelfabrik i Göteborg, konsolbordets höjd 75, djup 48, bredd 94 cm, spegelns höjd 210, bredd 93 cm

Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg

Zustandsbeschreibung

Visst slitage, lagningar, senare spegelglas, skador på dekoren

340555

2015-11-15